Výpadek proudu zastavil trolejbusy i vlaky

22.09.2018

V pátek 21. září 2018 odpoledne nastal masivní blackout, bez elektrické energie se ocitli nejen desetitisíce domácností v Ústí nad Labem, Děčíně a Litoměřicích, ale na více než půl hodinu se zastavila i veškerá trolejbusová a vlaková doprava.

"Dál nejedu, není proud..."

Krátce po půl čtvrté odpoledne se zastavily všechny trolejbusy v Ústí nad Labem. Vzhledem k tomu, že trolejbusy obsluhují naprostou většinu městských linek, neměli se stovky cestujících jak dostat například domů z práce nebo do města na nákupy.  Řidiči trolejbusů tak zůstali se svými vozy stát tam, kde je výpadek zrovna zastihl. Ve spoustě případů tak bránili v odpolední špičce plynulému provozu v centru města. 

"Dál nejedu, není proud. Buď si můžete vystoupit, nebo počkat, až to opět nahodí." vzkázal jeden z řidičů svým cestujícím. Většina cestujících si tak vystoupila, někteří se však ve vozidlech rozhodli zůstat. Jediným spojením například mezi centrem Ústí nad Labem a sídlištěm Všebořice, kam běžně jezdí trolejbusové linky 54 a 56, tak zajistila autobusová linka 11 spojující Mírové náměstí a nedalekou obec Chlumec. Její spoje tak prskaly ve švech. 

Podle MF DNES zapříčinila výpadek proudu na Ústecku lidská chyba při manipulaci na trafostanici v Chotějovicích. Výpadek, který trval přibližně 40 minut však zastavil i vlakovou dopravu mezi Ústím a Teplicemi.

Elektrický proud se podařilo obnovit po 16. hodině, pro co nejrychlejší zajištění pravidelného jízdního řádu trolejbusových linek se tak ve velkém využilo například obratiště Panská. Některé spoje tak, aby dohnaly zpoždění, některými stanicemi pouze projížděly. Trolejbusová doprava se do "běžných kolejí" vrátila až přibližně kolem 17. hodiny.