Autobusem na hrad, trolejbusem ke Střekovskému nádraží!

01.04.2018

Letošní rok bude pro ústeckou dopravu zcela přelomový. Hromadný podnik Ústí města nad Labem totiž již od pondělí plánuje několik zásadních změn a my jako zcela první Vám je přinášíme v našem přehledu:

1. Autobusy řízené umělou inteligencí

Už vcelku dlouhou dobu se proslýchá, že by se v Ústí městě nad Labem měly začít testovat autobusy, které nebudou řídit řidiči, ale umělá inteligence. Pro velkou část lidí zcela nepředstavitelná informace se však stává skutečností. Hromadný podnik Ústí města nad Labem totiž v minulých měsících dokončila přestavbu několika již vyřazených autobusů značky Renault Citybus na nová vozidla, která nepotřebují řidiče. 

Vozidla Smart-Citybus, jak je Hromadný podnik nazval, budou již od nového týdne brázdit ulice města. Cestující se s nimi budou nejdříve setkávat na linkách mířící do Předlic a Trmic, tudíž na linky, které spousta řidičů odmítá jezdit kvůli nepřizpůsobivým občanům. Pokud se projekt ujme plánuje Hromadný podnik vyřazení všech Urbanwayů a pořízení výhradně samořízených autobusů.

Proslýchá se, že Hromadný podnik Ústí města nad Labem by chtěl v budoucnu umělou inteligencí nahradit více než 3/4 pracovníků podniku. Po řidičích tak budou umělou inteligencí postupně nahrazeni revizoři, pracovníci dílen i uklízečky. Otázkou zůstává, zda umělá inteligence nahradí jednou i samotné vedení podniku?

2. Trolejbusová linka k nádraží Střekov

Již při samotné výstavbě trolejbusové dopravy na Střekov bylo avizováno, že v následujících letech dojde k zavedení trolejbusové dopravy k místnímu železničnímu nádraží. Vzhledem k nedostatku financí však k výstavbě nedošlo, ale i přesto se rozhodl Hromadný podnik Ústí města nad Labem dodržet svůj slib a zavést trolejbusovou trakci i do těchto míst. 

Aby co nejvíce minimalizoval náklady, bylo rozhodnuto vyřazené vozy Škoda 15Tr ev.č. 501, 524, 554 a 555 přestavět svépomocí na parciální trolejbusy, které dokáží jezdit i mimo dosah trolejového vedení. 

Nová trolejbusová linka označená číslicí 63 tak nahradí stávající autobusovou linku číslo 3, která bude od střekovského nádraží pokračovat do stanice Mírové náměstí a odtud pak po trase autobusové linky až do Trmic. Obyvatelé městské čtvrti Střekov tak opět získají přímé spojení s Klíší, Předlicemi a Trmicemi, o které přišli při spuštění provozu trolejbusové dopravy na Střekov. 

Zkušební jízdy po trase nové linky byly zahájeny již 31.2.2018, ověřovalo se především otáčení kloubových trolejbusů před budovou střekovského nádraží. 

3. Nová turistická linka na Hrad Střekov

Společně s uvedením do provozu trolejbusové linky číslo 63 v trase Střekov nádraží - Trmice dojde i ke spuštění nové turistické autobusové linky, která má spojit dominantu Ústí města nad Labem - Hrad Střekov - se stanicí lanové dráhy na Větruši umístěnou v OC Fórum. 

Vzhledem k dohadům, jaké číslo by měla nová linka obdržet, bylo dočasně usneseno, že v jízdních řádech bude linka označena písmenem "H" odkazující na slovo Hrad. Na digitálních panelech autobusů bude místo linky dosazen obrázek hradu. 

Linka "H" bude obsluhovat pouze stanice Hrad Střekov, Pod Hradem, Střekov nádraží, Mírové náměstí a Revoluční; v opačném směru pak stanice Malá hradební, Hlavní nádraží, Střekov nádraží, Pod Hradem a Hrad Střekov. Linka bude v provozu každý víkend v půlhodinovém intervalu, v době letních prázdnin pak i v pracovní dny.

4. Nový způsob celovozových reklam

Spousta cestujících kritizuje Hromadný podnik Ústí města nad Labem za celovozové reklamy na vozidlech MHD, které zhoršují pohled z vozidla ven. Hromadný podnik na tyto stížnosti reagoval a vydal prohlášení, ve kterém se píše:

Vzhledem k velkému počtu stížností na celovozové reklamy, jsme jako vedení Hromadného podniku Ústí města nad Labem rozhodli, že okna zcela zastíníme neprůsvitnou fólií. Uvnitř vozidel pak instalujeme speciální LED televizory, které budou permanentně přehrávat například nejnovější díly Ulice a Ordinace z produkce TV Nova. Od tohoto kroku si slibujeme nejen větší popularitu veřejné dopravy, která by mohla přilákat až stonásobně více cestujících, ale především získáme větší plochu pro reklamy našich zákazníků a tím i více financí do naší kasy. 

Hromadný podnik proto nechal ve speciálním výrobním závodě, nacházející se v Luhačovicích, upravit zatím jeden autobus typu Karosa C734 ev.č. 270, který do roku 2015 obsluhoval v Ústí městě nad Labem turistické linky 10, 20 a 21. V roce 2017 byla dokončena přestavba vozidla a až do letošního března probíhaly potřebné zkoušky a testy. Pokud se projekt osvědčí, plánuje Hromadný podnik masové rozšíření těchto speciálně upravených vozidel. 


Pokud jste dočetli až sem, tak máte náš obdiv! Určitě všichni víte, že dnes je Apríl, a proto nelze v dnešní den věřit téměř žádným zprávám ani informacím. I my jsme si z Vás udělali trochu srandu. Doufáme, že jste se zasmáli a my všichni z týmu ÚHROD Vám přejeme krásné Velikonoce! :-)