Bus Line skončí! Vznikne opět ČSAD BUS Ústí nad Labem?

30.05.2017

Před více jak třemi lety vyhrála společnost Bus Line soutěž o obsluhu regionálních linek v Ústeckém kraji. Díky tomu přišel například Dopravní podnik města Ústí nad Labem o možnost obsluhovat některé obce jako třeba Dubičky, Chvalov či Chabařovice. Naprostou většinu linek od ledna 2014 přebrala právě společnost Bus Line, o zbytek linek se poté podělili soukromí autobusový dopravci.

"Na zastupitelstvu Ústeckého kraje bylo většinově schváleno založení vlastního dopravce, který bude 100% vlastněný Ústeckým krajem."

To se však má do dvou let zcela změnit. Zastupitelé Ústeckého kraje totiž tento týden odhlasovali vytvoření nového krajského dopravce. "Na zastupitelstvu Ústeckého kraje bylo většinově schváleno založení vlastního dopravce, který bude 100% vlastněný Ústeckým krajem. Poděkoval jsem všem, kdo tento názor podpořili a to včetně opozičního hnutí ANO. Smutný je dlouhodobý destruktivní přístup zastupitelů ODS." uvedl na facebboku krajský radní pro dopravu v Ústeckém kraji Jaroslav Komínek (KSČM), který byl iniciátorem tohoto nápadu.

První úvahy o vzniku čistě krajského autobusového dopravce uveřejnil Komínek na začátku letošního roku, kdy řidiči autobusů hrozili stávkou za zvýšení hodinových mezd.

Náklady a počet spojů nového krajského dopravce má být stejný jako doposud. Je zde však spousta otázek například co se stane s vozy soukromých dopravců, odkoupí je kraj nebo se budou pořizovat zcela nové vozy? A jak přesně se bude podnik jmenovat? Na tyto a další otázky se snad v brzké budoucnosti objeví odpovědi.

Připravil Ondřej Novák